Projekt Skleroza odnosi się do wszystkiego, o czym zapomnieliśmy, co w mniej lub bardziej świadomy sposób zostało wyparte z naszej pamięci. Wynika z chęci przywrócenia wartości czemuś, co zawsze stało w opozycji do jakichkolwiek wartości - było marginesem, odrzutem, błędem. Powoływana do życia wystawa jest opowieścią o pułapkach, jakie napotyka na swojej drodze artysta. Dotyczą one zarówno problemu postmodernistycznego powtórzenia, oporności formy, w której pracuje twórca, afunkcjonalności sztuki oraz absurdu, który bardzo często w niewyjaśniony sposób wkrada się do dzieł.
Stworzona przez Maćka Stępińskiego opowieść jest czymś w rodzaju hymnu na cześć wykluczonego, apologii wątpliwości przed postawieniem kolejnej kreski. Artysta bazując nie tylko na własnym dorobku twórczym żongluje obiektami, które straciły swoje właściwości budując z nich własną narrację. Przypomina, że sztuka lubi nas zwodzić, wymykać się spod interpretacji i zaskakiwać. Cała wystawa jest jakby odbiciem tego, co znajduje się za symboliczną dziurą w suficie. Obrazem, który jak w camera obscura przenika do galerii. Kryjąca się ponad nią przestrzeń, choć ma długą historię straciła całkowicie swoją funkcję, zmieniając się w relikt dotknięty wojennymi zniszczeniami. Na czas trwania wystawy staje się natomiast mrocznym gabinetem demiurga, z którego sączy się obraz.
Wystawa tym bardziej przekonuje, jeżeli włączymy ją w kontekst dotychczasowej twórczości Maćka Stępińskiego. Pomiędzy estetycznie dopracowanymi ekspozycjami Stępińskiego, na których oglądać mogliśmy precyzyjnie skomponowane i doskonale wyprodukowane cykle fotografii i minimalistyczne filmy, obecna wyróżnia się nie tylko wizualnie. Przez swój autoironiczny charakter sprawia, że inaczej patrzymy na artystę, który jest w stanie ocenić swoje dotychczasowe prace krytycznie i postawić nad nimi ponowoczesny znak zapytania.
Kurator: Piotr Sikora
Otwarcie wystawy Maćka Stępińskiego
pt. Skleroza
17 września 2009, godz. 19:00
wystawa potrwa do 12 października 2009
galeria LETO
ul. Hoża 9c
Warszawa