Serdecznie zapraszam na spotkanie z Mikołajem Grynbergiem, autorem projektu "Auschwitz - co ja tu robię?", które odbędzie się w Warszawie w najbliższą sobotę.
Projekt porusza temat analizy zjawiska polityki wizualnej oraz palącej potrzeby ciągłego oswajania Holocaustu przez pokolenia bezpośrednio tą tragedią niedoświadczone. Spotkanie - dzięki sztuce rozmowy oraz fotografii - stworzy ramy do podjęcia otwartej dyskusji o pamięci, wspomnieniach, emocjach.
Jak dotąd w ramach projektu ukazała się - wyróżniona w Konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku 2009! - książka Mikołaja Grynberga "Auschwitz - co ja tu robię?". W książce - fotografie oraz fragmenty rozmów, które Mikołaj Grynberg odbył z odwiedzającymi Miejsce Pamięci Auschwitz a także tekst "Przewodnik" Anny Sommer oraz wywiad Justyny Sobolewskiej z Mikołajem Grynbergiem.
wybrane cytaty:
--
- Trzeba chronić pamięć o tym, co tu się wydarzyło.
- Jak?
- Nie wiem. To jest nasze wyzwanie.
--
- Jak oglądam starych ludzi na przedwojennych fotografiach, to myślę: mam nadzieję, że mieli szczęście umrzeć przed tym wszystkim.
--
- Poczułam ducha tego miejsca.
- Jaki on jest?
- Niedający się ogarnąć rozumem. Widziałam rysunki na ścianach w celach śmierci. Tam są narysowani uśmiechnięci ludzie. Nic już nie rozumiem.
--
Publikacja powstała z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz przy zaangażowaniu Goethe-Institut w Krakowie. Jest ona pierwszym etapem realizacji projektu.
Po spotkaniu serdecznie zapraszamy do udziału w akcji nagraniowej, podczas której powstanie materiał dźwiękowy stanowiący integralny element wystawy Mikołaja Grynberga "Auschwitz - co ja tu robię?", która jeszcze w 2010 roku zaprezentowana zostanie w Krakowie oraz w Warszawie - wystawa będzie drugim etapem projektu.
Zapraszamy do międzypokoleniowego i międzykulturowego dialogu.
sobota, 19 czerwca 2010, godz. 16.00, wstęp wolny
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa