Akademia Fotografii na MFK 2017
Na skróty: Warsztaty / Wystawy
Wystawy
Wystawa absolwentów Akademii Fotografii
PHOTO FRINGE
Autorzy: studenci Akademii Fotografii - Dominika Adamska, Arek Arciszewski, Giulia Busalacchi, Natalka Dovha, Jan Grabowski, Dawid Grzelak, Alena Kakhanovich, Justyna Kaliwoda, Paweł Kocan, Aleksander Kot-Zaitsaú, Julia Kozakiewicz, Katarzyna Krótki, Marcin Kubiak, Alicja Łabądź, Janusz Mackiewicz, Artur Matalianets, Dmitrii Molev, Michał Olinowicz, Natalia Poterek, Zuza Siwek, Katarzyna Sroka – Talewicz, Julia Słomińska, Wiktoria Szczepanowska, Katarzyna Żuk
Wystawa: 19.05-31.05
Miejsce: Forum Przestrzenie, Marii Konopnickiej 28, Kraków
codziennie w godz. 10:00–2:00
Wystawa składa się z najlepszych zdjęć i projektów absolwentów rocznika 2015/2016 Akademii Fotografii. Znajdziemy tam prace autorskie, zalążki większych projektów, jak i pojedyncze zdjęcia z sesji. Zdjęcia prezentujemy w formie salonu akademickiego, pokazującego szereg talentów, spektrum zainteresowań. Wystawa nie ma jednego tematu, prace nie łączą się pod jedną ideą. Różnorodność osobowości twórczych absolwentów AF, ich zainteresowania i sposoby opowiadania o świecie dają nieprawdopodobną energię i świeżość.
/ fot. Dawid Grzelak
Spotkanie z Weroniką Gęsicką, absolwentką Akademii Fotografii
Data: 9.06 18:00-19:30
Miejsce: Akademia Fotografii, ul. Grodzka 60, Kraków
The Hidden Photo i Akademia Fotografii rozpoczęły cykl spotkań, na których podejmowany jest temat ukrytych aspektów fotografii. Weronika Gęsicka - laureatka poprzedniej edycji konkursu i absolwentka Akademii Fotografii będzie gościem drugiego z nich. Spotkanie rozpocznie Ewa Mielczarek, która opowie o projekcie The Hidden Photo. Następnie porozmawiamy z Weroniką Gęsicką o narracji fotograficznej i manipulacji obrazem.
Weronika Gęsicka, ur. w 1984 roku we Włocławku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki oraz Akademię Fotografii w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swoich projektach podejmuje tematy dotyczące pamięci i mechanizmów jej działania. Interesują ją związane z tym teorie naukowe i pseudonaukowe, mnemotechniki oraz różnego rodzaju zaburzenia.
Obszar jej działania to przede wszystkim fotografia. Tworzy również obiekty i przedmioty, a przy ich wykonaniu współpracuje często z różnymi podwykonawcami, czasem także z innymi artystami. Ważną częścią jej twórczości jest również praca z materiałami archiwalnymi, które pochodzą z różnych źródeł. Są to banki zdjęć i obrazy znalezione w Internecie, ale także archiwa policyjne czy stara fotografia prasowa.
/ fot. Weronika Gęsicka
Zaplecze władzy - Katarzyna Zolich, absolwentka Akademii Fotografii
PHOTO FRINGE
Wystawa: 22.05 - 31.05
Miejsce: ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków
Pn–pt: 8:00-21:00 | sob–nd: zapisy na tel. 12 644 38 98
Każda władza ma swoje zaplecze. Repozytorium rzeczy, składane scenografie, wizerunki i symbole czekające na występ. Magazyny pełne papieru, manifesty i mapy podboju ilustrują pewną koncepcję i stan wizualnego języka danego społeczeństwa. Zaplecze ujawnia estetykę demokracji. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie 77 partii politycznych. Zaplecza władzy to wystawa podsumowująca fotograficzny projekt Katalog miejsc niewidzialnych będący dokumentalnym zapisem miejsc zorganizowanych i zaaranżowanych jako przestrzenie funkcjonujące w uniwersum idei oraz wartości. Poszerzona o kontekst czasu (2012 - 2017) pokazuje przemianę, która dokonała się w samym podejściu do polityczności. Każda praca jest prostym i krótkim opowiadaniem, które dotyka wieloznacznej problematyki uwikłania w kontekst tego, co dla danej wspólnoty jest wspólne, co zostaje uwidocznione, kto staje się przedmiotem, a kto podmiotem ideologicznej narracji.
/ fot. Katarzyna Zolich
Bezpłatne warsztaty
Warsztaty fotoreportażu z Patrykiem Karbowskim
Prowadzący: Patryk Karbowski, wykładowca Akademii Fotografii
Data: grupa 1 - 17.06 w godz.: 10:00-16:00; grupa 2 - 18.06 w godz.: 10:00-16:00
Miejsce: Akademia Fotografii Kraków, ul. Grodzka 60/9a
Chętnych prosimy o przesłanie 10 dowolnych zdjęć na adres photomonth@akademiafotografii.pl wpisując w tytule “warsztaty fotoreportażu”. Zapisy trwają do 5 czerwca. W treści maila należy wpisać imię i nazwisko oraz dzień warsztatów. Liczba miejsc jest ograniczona.
Patryk Karbowski, rocznik 1989, jest absolwentem Akademii Fotografii, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi im. Leona Schillera. Interesuje go głównie fotografia dokumentalna, za pomocą której opisuje zjawiska społeczne, występujące w otaczającej go rzeczywistości. Jest laureatem wielu nagród, między innymi finalistą nagrody Magnum Expression, Photolucida Critical Mass, Lucie Foundation Emerging Scholarship i New York Photo Festival. Jego prace prezentowane były na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, w tym na Fotofestiwalu w Łodzi, Encontros da Imagem w Bradze i na Kolga Tbilisi Photo. Artysta jest obecnie wykładowcą Akademii Fotografii w Warszawie.
ZAPISY
Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy - zainteresowani proszeni są o przesłanie do 5 czerwca, 10 zdjęć swojego autorstwa na adres: photomonth@akademiafotografii.pl. W treści maila prosimy wpisać imię i nazwisko a w tytule nazwę warsztatów i preferowaną datę. Liczba miejsc jest ograniczona.
/ fot. Patryk Karbowski
Plener z Instytutem Działań Niepoważnych
Prowadzący: Tymon Nogalski, wykładowca Akademii Fotografii
Data: grupa 1 - 10.06 12:00-17:00;
grupa 2 - 11.06 12:00-17:00
Miejsce: Centrum festiwalowe, ul. Rakowicka 22, Kraków
Celem Instytutu jest prowadzenie pomiarów, które na pierwszy rzut oka nie wydają się zbyt racjonalne. Uczestnicy wcielają się w naukowców badających przestrzeń, zależności oraz zjawiska w ich otoczeniu. Absurdalne działania traktowane są z pełną powagą i aptekarską dokładnością. Dokumentacja prowadzona jest w formie fotografii i notatek terenowych. Wnioski wyciągane są wspólnie na podstawie zgromadzonego materiału.
Dewiza Instytutu to: "Nigdy nie wiesz czy czegoś nie odkryjesz"
ZAPISY
Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres photomonth@akademiafotografii.pl wpisując w tytule “Instytut Badań Niepoważnych”. Zapisy trwają do 5 czerwca. W treści maila należy wpisać imię i nazwisko oraz dzień warsztatów. Liczba miejsc jest ograniczona.
/ fot. Tymon Nogalski