Akademia Fotografii na MFK 2016
Na skróty: Warsztaty / Wystawy
Wystawy
Kryzys? - wystawa zbiorowa
Autorzy: studenci Akademii Fotografii - Basta Martyna, Benda Magdalena, Dovha Natalia, Grabowski Wojciech, Kakhanovich Alena, Kocan Paweł, Kot Wiktoria, Kot - Zaitsaú Aleksander, Molev Dmitrii, Naleśnik Justyna, Narożny Maciej, Nowobilska Elżbieta, Olinowicz Michał, Plater Max, Puła Daniela, Shymko Svitlana, Siedlecki Jakub, Słomińska Julia, Sroka - Talewicz Katarzyna, Troć Jakub
Wystawa: 14.05-14.06
Kurator: Dawid Gąsiorek
Miejsce: Pasaż, Pasaż Bielaka, Kraków
"Kiedy pojawiają się pytania, na które nie ma odpowiedzi, to znaczy, że nastąpił kryzys."
Ryszard Kapuściński
Dołącz do wydarzenia na fb
Zbiorowa wystawa studentów Akademii Fotografii jest wspólną próbą zadania pytań odnoszących się do szeroko pojętej kwestii kryzysu. Jedno z najczęściej padających haseł współczesności – owy kryzys, stał się tematem subiektywnych poszukiwań twórców. W większości, choć nie wyłącznie, wykraczając poza myślenie związane z ekonomią, gospodarką oraz popularnym przypisaniem tego stwierdzenia do wymiaru globalnego, zadali wiele pytań – poprzez eksplorację swojego otoczenia oraz relacji międzyludzkich. Posługując się językiem obrazu fotograficznego uformowali własne obawy i przemyślenia.
Czy ktoś nas ogranicza? Czy to my siebie ograniczamy? Co ma na nas wpływ? Kiedy możemy o sobie zadecydować? Jak wygląda współczesność? Gdzie się znajdujemy? Co zostało utracone? Jak możemy się odnaleźć? Gdzie szukamy ukojenia? Co nas porusza? Jak funkcjonujemy? Co zostało utracone? Kryzys? Jaki Kryzys?
/ fot. Paweł Kocan
Znikające jeziora – Krzysztof Racoń / ShowOFF
Autor: Krzysztof Racoń, absolwent Akademii Fotografii
Kuratorka: Lidia Popiel
Wystawa:14.05-12.06
Miejsce: Skład Długa, ul. Długa 72, Kraków
W latach 40. ubiegłego stulecia wzdłuż rzeki Dunajec na południu Polski powstały dwa sztuczne zbiorniki wodne: Jezioro Rożnowskie i Jezioro Czchowskie. Ich żywotność określano wówczas na około 75 lat.
Przez dziesięciolecia były popularnymi miejscami wypoczynku dla milionów Polaków, którzy w czasach komunistycznych nie byli w stanie wyjechać za granicę. Wiele przedsiębiorstw państwowych miało tam swoje domy wczasowe. Wokół jezior rozwinęła się baza sportowo-wypoczynkowa, powstawały przystanie, restauracje, dancingi itd.
Stopniowe zamulenie doprowadziło jednak z biegiem lat do wysychania i umierania obu zbiorników. Wydaje się, że ich czas użyteczności dobiegł końca.
/ fot. Krzysztof Racoń, Bez tytułu 2, z cyklu Znikające jeziora, 2014. © Krzysztof Racoń. Dzięki uprzejmości artystki
PHOTO FRINGE
Wystawy organizowane przez naszych wykładowców, studentów i absolwentów:
"ŚWIĘTA WOJNA" Wojciech Wilczyk
20.05.2016 - 05.06.2016
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
Dołącz do eventu na fb
"POZNANIE" Klaudia Kot
12.05.2016 - 12.06.2016
Atelier
Dołącz do eventu na fb
"KONFLIKT WEWNĘTRZNY" Michał Zieliński
14.05.2016 - 05.06.2016
LostBar
Dołącz do eventu na fb
"ŻYCIA OSOBNE" Aleksandra Paduch
20.05.2016 - 04.06.2016
Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie
Dołącz do eventu na fb
Bezpłatne warsztaty
Warsztaty fotografii dokumentalnej
Prowadzący: Patryk Karbowski, wykładowca Akademii Fotografii
Data: 29.05 (niedziela) w godz.: 10:00-16:00
Miejsce: Akademia Fotografii Kraków, ul. Grodzka 60/9a
Czasami wspominamy jak wyglądał nasz świat 10, 20 lat temu - jak wyglądaliśmy, co robiliśmy - jak wyglądało nasze otoczenie. I wtedy przychodzi refleksja - dlaczego nikt tego dobrze nie sfotografował? Nieważne czy fotografujecie tworząc kronikę rodzinną, czy planujecie karierę dokumentalisty - zapraszamy na Warsztaty Fotografii Dokumentalnej. Poznacie szerokie spektrum inspiracji, zobaczycie jak na wiele sposobów opowiedzieć Wasze historie tak, żeby forma wspierała treść, a oglądający trafnie odczytał Wasz przekaz. Oprócz teorii warsztaty będą opierały się na praktycznych ćwiczeniach - możecie przynieść do omówienia i selekcji, długoterminowy materiał nad którym pracujecie lub wyjdziecie na miasto w poszukiwaniu szybkiego reportażu.
ZAPISY
Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy - zainteresowani proszeni są o przesłanie do 22.05, dziesięciu zdjęć swojego autorstwa na adres: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Prosimy o wpisanie „Warsztaty fotografii dokumentalnej - Photomonth” w tytule maila. Zdjęcia niespakowane, wszystkie razem ważące max 5mb.
/ fot. Patryk Karbowski
Warsztaty fotografii mody
Prowadzący: Tomasz Smolarski, wykładowca Akademii Fotografii
Data: 28.05 (sobota) w godz.: 10:00 – 17:00
Miejsce: Akademia Fotografii, Kraków
Warsztaty składają się z dwóch części. Pierwsza część to wykład z historii fotografii mody. W ramach drugiej części, uczestnicy wraz z prowadzącym zrealizują sesję zdjęciową, angażując się w każdy z etapów, w tym: planowanie stylizacji, budowanie scenografii oraz ustawianie oświetlenia.
ZAPISY
Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy - zainteresowani proszeni są o przesłanie do 22.05, dziesięciu zdjęć swojego autorstwa na adres: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Prosimy o wpisanie „Warsztaty fotografii mody - Photomonth” w tytule maila. Zdjęcia niespakowane, wszystkie razem ważące max 5mb.
/ fot. Tomasz Smolarski
Warsztaty filmowych efektów specjalnych - Green Screen
Prowadzący: Agnieszka Szuścik, wykładowca Akademii Fotografii
Data: 12.06 (niedziela) w godz.: 10:00-16:30
Miejsce: Akademia Fotografii Kraków, ul. Grodzka 60/9a
Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób powstają filmowe efekty specjalne i osobiście wypróbować ich na... własnej skórze? Każdy uczestnik warsztatów będzie miał możliwość wystąpienia w swoim ulubionym filmie, ostatnio oglądanym serialu, wybranym teledysku lub reklamie. Poznaj efekty specjalne od kuchni, własnoręcznie tworząc je od początku do końca: wraz z prowadzącą oraz innymi uczestnikami ustawiając światło, kamerę, realizując zdjęcia, wreszcie montując wszystko przy komputerze. To łatwiejsze niż myślisz! Nie zabraknie wprowadzenia pełnego zagadek oraz ciekawostek ze świata filmu.
ZAPISY
Warsztaty są bezpłatne. Zainteresowani proszeni są o przesłanie zgłoszenia do 8.06 na adres: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Prosimy o wpisanie „Warsztaty filmowych efektów specjalnych - Photomonth” w tytule maila. Wymyśl, gdzie chcesz się wkleić - może zatańczysz z Katy Perry, wejdziesz do konia z Leonardo DiCaprio lub podważysz diagnozę doktora House'a? Wyślij do nas opis swojego pomysłu z ewentualnym linkiem do oryginalnej filmowej sceny.
/ fot. Agnieszka Szuścik
Warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci 7-12 lat
Prowadzący: Agnieszka Szuścik, wykładowca Akademii Fotografii
Data: 11.06 (sobota) w godz.: 10:00-15:00
Miejsce: Akademia Fotografii Kraków, ul. Grodzka 60/9a
Warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci to połączenie nauki filmu i fotografii ze świetną rodzinną zabawą. Każde dziecko będzie miało okazję ożywić swoją ulubioną zabawkę lub dowolny przedmiot i wystąpić w scence z nim. Przy tworzeniu animacji niezbędna będzie także pomoc rodzica lub rodziców! Zaczniemy od dokładnego wyjaśnienia, w jaki sposób tworzone były bajki sprzed ery grafiki komputerowej. Następnie przygotujemy scenografię dla każdej animacji i pieczołowicie zrealizujemy zdjęcia. Po przerwie obiadowej rodzice i dzieci obejrzą gotową, błyskawicznie zmontowaną animację, z podłożoną muzyką i efektami specjalnymi. Każda rodzina otrzyma animację na pamiątkę!
ZAPISY
Warsztaty są bezpłatne. Zainteresowani proszeni są o przesłanie do 8 czerwca 2016 zgłoszenie na adres: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Prosimy o wpisanie „Warsztaty animacji poklatkowej - Photomonth” w tytule maila. Rodzicu! Zrób dziecku zdjęcie z zabawką lub przedmiotem, który chce ożywić i z nim wystąpić. Jeśli chcesz, możesz dołączyć opis wymyślonej wstępnie interakcji między dzieckiem a rekwizytem. Akcję możesz przenieść pod wodę, w przestrzeń kosmiczną lub na chmurę! Puść wodze wyobraźni!
/ fot. Agnieszka Szuścik