W konkursie „RZECZYWISTOŚĆ NIERZECZYWISTA” mógł wziąć udział każdy pasjonat fotografii modyfikowanej cyfrowo.
Główna nagroda to wystawa prac w krakowskiej Pauzie, profesjonalny tablet graficzny firmy Wacom oraz indywidualne konsultacje z Piotrem Janowczykiem - wykładowcą Aklademii Fotografii.
Najlepsze prace wybierze Jury złożone ze światowej sławy polskich autorytetów z dziedziny fotografii i grafiki: Andrzeja Dragana i Tomasza Opasińskiego wraz z Robinem Prestonem, ewangelistą Wacom. Obecność w Jury tak znakomitych artystów - pasjonatów obrazu oraz procesu jego powstawania - da uczestnikom konkursu niepowtarzalną szansę pobierania nauk od najlepszych.
Nabór prac zakończył się 28 lutego 2009 roku. „RZECZYWISTOŚĆ NIERZECZYWISTA” jest projektem promującym dokonania fotografików posługujących się technikami cyfrowymi w swojej artystycznej aktywności. Zakłada aktywizację nieprofesjonalnego środowiska Twórców fotografii modyfikowanej cyfrowo oraz popularyzację tej dziedziny dla rozwoju sztuk wizualnych w Polsce. Fotografia jest medium wyraźnie obecnym w naszej dynamicznej rzeczywistości. Dzięki swej cyfrowej postaci uczestniczy na bieżąco, aktywnie śledzi wydarzenia, dynamicznie nadąża za zmianami. Jest bardzo blisko lub obserwuje z oddali. Wiernie oddaje postać rzeczy, ale i prezentuje potencjalne możliwości. W fotografii cyfrowej wyobraźnia znajduje silnego sojusznika. Wielość metod modyfikacji obrazu pozwala zrealizować najśmielsze wizje. Zarówno wtedy, gdy stworzony obraz jest wynikiem dokładnie zaplanowanej i konsekwentnie zrealizowanej koncepcji, jaki wtedy, gdy w już gotowej fotografii dostrzegamy to coś, co chcemy bardziej wyeksponować lub zmienić. Możemy. Swoboda wizualnej wypowiedzi daje możliwość manipulacji znaczeniami, daje Twórcom do ręki narzędzie o wielkiej mocy. Dowolność jest wolnością. Wolność jednak wymaga dyscypliny. Twórcza samoświadomość prowadzi do rozwoju i, tym samym, do wspaniałych efektów. Cyfrowo modyfikowana fotografia zmusza Autora do wielorakich wysiłków – stworzenia dobrego materiału wyjściowego (fotografii samej w sobie), znajomości niezbędnych programów komputerowych i wielu godzin żmudnej pracy. Wszystko jednak na nic bez pierwiastka magicznego, który sprawia, że wszystko jest możliwe. Bez wyobraźni, artystycznego rozmachu, twórczej odwagi, determinacji i dyscypliny nic z tego nie będzie.
Jesteś tutaj: Kraków / Aktualności / Polecamy /
30.03.2009
Rozstrzygnięcie konkursu Rzeczywistość nierzeczywista
Skopiuj link do wpisu:
Zobacz także: